دوشنبه 24 آذر 1393 پاسخ سئوالات متداول
برنامه آموزشي دانشگاه علوم اسلامي رضوي در سه مقطع تحصيلي کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري و به طور ناپيوسته است.

مدرک دانشگاه مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است و دانشگاه بر اساس مجوز رسمي شماره 3269/22 مورخه 19/7/87 و 6080/22 مورخه 12/11/77 با نظارت سازمان آموزش کشور دانشجو مي پذيرد.

طلاب داراي پايه شش يا اشتغال به پايه شش و همچنين فارغ التحصيلان پسر کليه مراکز پيش دانشگاهي و دارندگان مدرک کارداني سراسر کشور مي توانند در مقطع کارشناسي و دارندگان مدرک کارشناسي مورد تأييد وزارت علوم، و تحقيقات و فناوري يامدرک رسمي سطح دو از مرکز مديريت حوزه علميه قم يا مشهد مي توانند در مقطع کارشناسي ارشد ثبت نام نمايند.

دفترچه راهنماي آزمون از طريق سايت(بخش منابع آزمون ورودي) ارائه شده است و داوطلبان مي توانند آن را مطالعه و دانلود نمايند.

ثبت نام براي شرکت در آزمون اينترنتي است و از طريق مراجعه به سايت و استفاده از سيستم اينترنتي ثبت نام آزمون انجام مي پذيرد.

دانشجويان علاوه بر گذراندن دروس حوزوي به سبک مرسوم حوزه هاي علميه در يکي از رشته هاي تخصصي دانشگاه تحصيل مي نمايند.

به دليل اينکه دروس حوزوي ارائه شده در هر مقطع بيش از واحدهاي تخصصي رشته فقه و مباني حقوق اسلامي است، اين امتياز در مدرک رسمي فارغ التحصيلي قيد مي شود که "نامبرده کليه واحدهاي رشته فقه و مباني حقوق اسلامي را نيز گذارنده است.

دوره آموزشي دانشگاه در مقطع کارشناسي در وضعيت مطلوب پنج سال و در مقطع کارشناسي ارشد بين سه تا پنج سال به صورت تمام وقت مي باشد.

تحصيل در دانشگاه علوم اسلامي رضوي ويژه برادران است و دانشگاه واحد خواهران ندارد.

اتباع کشورهاي ديگر حق شرکت در آزمون ورودي دانشگاه را ندارند.

آزمون دانشگاه اختصاصي است و جداي از آزمون سراسري مطابق با برنامه اعلامي از سوي دانشگاه برگزار مي گردد.

 آزمون در هر مقطع و هر رشته شامل  دو مرحله امتحان کتبي و مصاحبه خواهد بود.

 مقاطع و رشته هاي موجود در آزمون به ترتيب زير است و احتمالا رشته هاي جديد ديگري در صورت کسب مجوز از وزارت عاوم به آنها افزوده شود:
    الف. کارشناسي (پيش دانشگاهي و طلاب پايه شش): علوم قرآني و حديث، فلسفه و کلام اسلامي، حقوق، اقتصاد ، فقه و مبانی حقوق
    ب. کارشناسي ارشد: علوم قرآني و حديث، فلسفه و کلام اسلامي، حقوق جزا و جرم شناسي، حقوق خصوصي، حقوق بين الملل، فقه و مباني حقوق اسلامي،
    ج. دکتري: علوم قرآني و حديث، حقوق جزا و جرمشناسي، حقوق بين الملل، فقه جزائي ، حقوق خصوصی و فلسفه و کلام اسلامي

    آزمون در شهرهاي تبريز، اصفهان، تهران، تربت حيدريه، سبزوار، قوچان، کاشمر، گناباد، مشهد، نيشابور، شيراز، قم، کرمان،  ساري،همدان، يزد ،بیرجند ، اهواز ، شاهرود بر گزار مي شود.

    محل تحصيل پذيرفته شدگان مشهد حرم مطهر دانشگاه علوم اسلامي رضوي است و آنها در طول تحصيل نمي توانند همزمان در مراکز آموزش عالي اشتغال به تحصيل داشته باشند.

    با توجه به ماهيت حوزوي اين دانشگاه کليه داوطلبان بايد آمادگي لازم جهت گذراندن دروس حوزوي و طلبه شدن را داشته باشند و طلابي که با پايه شش حوزه علميه در آزمون ورودي پذيرفته شده اند در بدو ورود بايد ملبس به لباس مقدس روحانيت باشند.

    دانشجويان داراي شرايط از کليه مزاياي حوزه علميه نيز برخوردار مي شوند.

    تحصيل در کليه مقاطع رايگان است و دانشجويان در طول تحصيل از کمک هزينه تحصيلي، امکانات پيشرفت آموزشي (کتابخانه هاي تخصصي، رايانه، آزمايشگاه زبان و اينترنت) و امکانات رفاهي (سلف سرويس با سه وعده غذاي روزانه، خشکشويي، خوابگاه براي غير متأهلان شهرستاني، خواروبار براي متأهلان و وام قرض الحسنه) و امکانات ورزشي به طور رايگان برخوردار مي گردنند.

    آزمون کتبي به صورت تستي در يک دفترچه سئوال حاوي دو بخش عمومي و اختصاصي برگزار مي شود.

    آزمون عمومي براي کليه داوطلبان پيش دانشگاهي به منظور ميزان آمادگي داوطلبان در زمينه دروس عمومي و در حدود اطلاعات کتب دوره متوسطه است و آزمون اختصاصي براي کليه داوطلبان به منظور تعيين ميزان آشنايي علمي آنان با پايه هاي اساسي و اصولي درسهاي موجود برگزار مي گردد.

    مواد آزمون عمومي و ضرايب آن و همچنين کتب منابع سئوال در هر يک از دروس براي کليه داوطبان از دروس عمومي مشترک بين تمام رشته ها و مواد آزمون اختصاصي فقط از دو ماده زبان و ادبيات فارسي و زبان عربي رشته علوم انساني مطابق سرفصلهاي کنکور سراسري مي باشد.